Korely a papoušci

Web o korelách a papoušcích

Papoušek senegalský západní

          Papoušek senegalský západní

Velikost: 23 cm
Výskyt: Souvislý pás na západě od pobřeží Senegalu, Gambie a Guinee-Bissau přes severní část Guinee, Mali, Burkina Faso, Niger a severozápad Nigerie.
Popis: základní zbarvení zelené, záda a kostřec žlutozelené; hlava šedá, temeno, týl, čelo, částečně hrdlo s tmavším odstínem, příuší stříbřité; svrchní strana křídel olivově zelená, spodní žlutá; od hrdla směrem dolů výrazný zelený trojúhelník dosahující u některých jedinců až na břicho; spodní prsa a břicho žluté až žlutooranžové; ocas tmavě šedý s hnědozeleným nádechem, spodní krovky ocasní žluté; peří na nohách je zelené promísené žlutými či oranžovými pírky; nahé oční okruží tmavě šedé, duhovka žlutá, zobák černý, běháky šedočerné. Mladí ptáci jsou celkově matnější - „bledší“, žluté partie méně rozsáhlé a ne tak výrazně ohraničené, zobák a běháky světlejší, duhovka tmavá.
Ptáci nominátní formy se do ČR dováželi již v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století; v devadesátých letech bylo do naší republiky dovezeno řádově až tisíce kusů pocházejících z přímých odchytů z volné přírody. V posledních letech se ovšem v dovozech převažovali spíše ptáci poddruhu P.s.mezotypus .