Korely a papoušci

Web o korelách a papoušcích

Papoušek červenokřídlý

 Papoušek červenokřídlý

                             

POPIS: Papoušek červenokřídlý se pozná podle nádherné zelené barvy. Samec je pestřeji zbarven a má výraznější kresbu. Hlava u samečka je intenzivně zelená a jeho křídla jsou sytěji červená než u samiček. Vrchní krovky ocasní a celá spodní část světle žlutozelená, lopatky a horní část zad jsou černé a na krovkách ramenních přechází do tmavě zelené. Samičky nemají tak pestré zbarvení. Mladí ptáci se spíše podobají matce.

POVAHA: Papoušek červenokřídlý není moc společenský pták a nejlépe mu bude v samostatných voliérách vždy po páru. V hnízdním období jsou samečkové značně nesnášenliví a agresivní vůči jiným ptákům a okolí.

CHOV A HNÍZDĚNÍ: Voliéra pro papoušky červenokřídlé by měla být alespoň 4m dlouhá, 1m široká a 2m vysoká. Papoušci červenokřídlí mohou být chováni celoročně ve venkovních voliérách bez přitápění, ale vždy musí mít možnost se ukrýt před nepříznivými vlivy počasí. Abychom zamezili úrazu jak papouška červenokřídlého, tak papoušků chovaných v sousedních voliérách, je dobré použít dvojité pletivo. Papoušek červenokřídlý je při volbě partnera většinou velice vybíravý. Samečkové jsou schopni hnízdění až ve věku dvou až tří let a samičky mohou hnízdit již ve věku jednoho roku. Když se pár papoušků červenokřídlých chystá hnízdit, poskytněte jim budku o rozměrech základny 30x30 cm a výšce kolem 1 m s vletovým otvorem 10 cm. Papoušek červenokřídlý dává přednost kmenovým budkám, ale zahnízdí i v budce z prken. Nejdůležitější je, aby pár harmonizoval. Po vylíhnutí mláďata v budce krmí jenom samička a až když mláďata opustí budku, začíná je krmit i sameček. Mláďata se podobají spíše samici a může trvat až dva roky, někdy i déle, než se plně vybarví.

POTRAVA: Základní potravou pro papoušky červenokřídlé je směs zrnin pro střední, ale i pro velké papoušky, kterou doplňujeme ovocem, zeleninou a zeleným krmením. V období hnízdění přidáváme vaječnou míchanici pro mláďata a zrní v naklíčeném stavu. Papoušek musí mít možnost se podle potřeb zásobit gritem (písek na trávení) a musí mít k dispozici sépiovou kost pro dostatek vápníku. Důležité jsou větve k okusu (vrba, jabloň, hrušeň,...), ale pozor na chemicky stříkané větve.

DENNÍ ČINNOST: Papoušek červenokřídlý se na dně voliér zdržuje co nejméně, protože rád létá. Nemá tendenci ničit okolí voliéry nebo dřevěnou konstrukci. Do voliéry můžeme vysázet i menší stromky např. konifery, kterých si papoušek nebude všímat. Oproti třeba rosele pestré, která zničí ve voliéře všechnu zeleň, je tento papoušek klidný a hodí se třeba právě do vaší chovatelské sbírky.